Biyografi

Genç yaşına, müzik alanında beş albüm, ödüllü dizi müzikleri, edebiyat alanında üç kitap, üniversite birinciliği, radyo- TV- sinema yüksek lisansı, iletişim uzmanlığı, editörlük, radyo programcılığı, yüzlerce konser ve çevre projeleri sığdıran Aydilge'yi daha yakından tanımak ister misiniz?

Sekiz yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korusu sınavlarını kazanan Aydilge, 15 yaşına kadar, TRT'de radyo sanatçısı olarak görev aldı. Burslu kazandığı Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı. 12 yaşından beri gitar çalarak kendi söz ve bestelerini yapan Aydilge, aynı zamanda yazmış olduğu iki roman ve bir öykü kitabı ile başarılı bir yazarlık kariyerine de sahip. Kitaplarından Bulimia Sokağı, İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde kaynak kitap olarak okutuluyor. Sivil toplum örgütleri ile ortak yürüttüğü çevre projelerinin yanı sıra, beş yıl boyunca Türkiye'nin tek rock radyosu 94.5 Rock Fm'de radyo programcılığı yaptı. Bir yandan da Türkiye'nin tek müzik teknolojileri dergisi Volume ve ardından Sound'un editörlüğünü sürdürdü. Albüm ve single'larının yanı sıra Kiralık Aşk, Kiraz Mevsimi,Benim Adım Melek, Çatı Katı Aşk gibi ödüllü dizi müzikleri ve hit single'lar çıkardığı müzik kariyeri ise ardı ardına verdiği konserlerle devam ediyor. Aydilge müzik kariyerinin yanı sıra, 2021 Temmuz ayında A PARA ekranlarında başladığı Aydilge ile Bizdensin adlı televizyon programını sundu.

DİZİ, REKLAM VE FİLM MÜZİĞİ

2022 yılında ATV'de Yayınlanan Gül Masalı adlı dizinin jenerik şarkısının sözlerini yazdı ve seslendirdi.

2022 Hepsi Burada 'nın HepsiPay adlı reklam jingle'ını seslendirdi.

2020 Haziran ayında Kanal D'de yayınlanan Çatı Katı Aşk dizisinin jenerik müziği (Nasıl İnansam?) yaptı.

2020 yılında Evora İzmir emlak konut reklam müziğini yaptı

2020 yılında Turkcell ''Kalbi Turkcell için Atan herkese'' reklam kampnayasının müziğini yaptı

2019 Aralık ayında, TV 8'deki Doya Doya Moda programının jenerik müziğini yaptı

2019 Kasım ayında TRT1'deki Benim Adım Melek dizisinin Yalnızlık Masalı adlı jenerik müziğini yaptı.

2017 yılında Bellona Markasının Yine Bana Yeni Bellona adlı müziğini yaptı.

2016 yılında Türkiye'nin en sevilen dizilerinden Kiralık Aşk'ın jenerik müziğinin söz ve bestesine imza atan Aydilge, bu şarkıyla beraber 20 kere Yılın En İyi Dizi Müziği ödülünü alarak bir rekor kırdı...

2016 yılında dünyanın bir numaralı bisküvi markası Oreo'nun Türkiye'de yayımlanan reklam müziklerini yaptı ve seslendirdi.

2014 Temmuz ayında Fox TV'de yayın hayatına başlayan Kiraz Mevsimi dizisinin müziklerini seslendirdi.

29 Ekim 2010’da vizyona giren, dünyanın en çok takip edilen çizgi filmlerinden İtalyan Winx Club’ın 3 boyutlu yeni filmi Winx Club 3D “SİHİRLİ MACERA”nın şarkılarından oluşan albümdeki parçaların Türkçe sözleri Aydilge tarafından yazıldı. 11 parçadan oluşan albümde college rock formatındaki 3 parçayı da Aydilge seslendirdi.

2009 yılında TRT yayınlanan Her Halimle Sev Beni adlı dizinin müziklerini yaptı. 

TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI

Aydilge, 2021 Temmuz ayında A PARA ekranlarında başladığı Aydilge ile Bizdensin adlı televizyon programını sundu Programda Türkiye'de yaşamayı tercih edenlerin eğlenceli hikayelerine ve kültür şoklarına yer verildi

RADYO PROGRAMCILIĞI

  Eylül 2010-2015 tarihleri arasında Türkiye'nin tek Rock radyosu 94.5 Rock FM'de Artı Beş Eksi Beş adlı programı hazırlayıp sundu.

YAZARLIK VE EDEBİYAT

Müzisyenliğinin yanı sıra yazar olarak da iddialı tavrını sürdüren Aydilge, her ay Bavul dergisinde köşe yazarlığı yapıyor.

Aydilge’nin; “Kalemimin Ucundaki Düşler (1998)” Toplumsal Dönüşüm Yayınları, “Bulimia Sokağı (2002)” Remzi Kitabevi, “Aşk Notası (2011)” Artemis Yayınları tarafından yayımlanan üç kitabı bulunuyor.

Aydilge'nin, topluma ve kendine karşı öfkesini yediklerini kusarak çıkartan bir genç kızın hikayesini anlattığı Bulimia Sokağı adlı romanı, 2010 yılında İnönü Üniversitesi'nde Prof Dr. Mustafa Kılıç'ın açtığı derste, kaynak kitap olarak okutulmaya başlandı.

Aydilge, aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek müzik ve kayıt teknolojileri dergisi Volume ve sonrasında da Sound'un kurucuları ve editörleri arasında yer aldı.

AYDİLGE VE ÖDÜLLERİ      

 • 10. Dijital Dünyanın En'leri En İyi Besteci ve Söz Yazarı 2022
 • Yılın Mimar Sinanı Ödülü 2022
 • 3. Kalite Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı 2022
 • Altın Medya Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı 2022
 • Aralık 2021 'de KKTC- Türkiye Sanat Ödülleri'nde Yılın En İyi Kadın Besteci ve Söz Yazarı ödülünü aldı
 • Ekim 2021: Gold Media International Awards: Yılın En İyi Kadın Sanatçısı Ödülünü aldı. 
 • Ekim Altın Kalite Ödül Töreni: Yılın En İyi Kadın Sanatçısı ödülünü aldı.
 • Eylül 2021: 8. Mood Awards Yılın En sosyal Sorumluluk Sahibi Sanatçısı ödülünü aldı.
 • Ağustos 2021: Yılın Starları Ödül Töreninde "Yılın En Sevilen Star Kadın Sanatçısı" ödülünü aldı.
 • Temmuz 2021: Sun Awards kapsamında yapılan oylamalarda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı” ödülünü aldı.
 • Temmuz 2021: 4. Altın Kalite Ödülleri kapsamında, Yılın En İyi Kadın Sanatçısı ödülünün sahibi oldu.
 • Ekim 2020: Lob'in Turkey'nin Bomonti Hilton'da düzenlediği ödül töreni kapsamında Yılın En İyi Dizi Müziği ödülünü Çatı Katı Aşk dizisi için yaptığı Nasıl İnansam şarkısıyla aldı.
 • 2020 Eylül ayında Mood Ödülleri'nde Yılın En İyi Dizi Müziği Ödülü'nü Çatı Katı Aşk dizisi için yaptığı Nasıl İnansam şarkısıyla aldı
 • 2020 Ağustos ayında, Altın Zirve ve Kariyer ödülleri kapsamında "Yılın En İyi Dizi Müziği" ödülünü Çatı Katı Aşk dizisi için yaptığı Nasıl İnansam şarkısıyla aldı.
 • 2020 Temmuz ayında Altın Taç Kariyer ve Zirve Ödüllerinde Yılın En İyi Dizi Müziği Ödülü'nü Çatı Katı Aşk dizisi için yaptığı Nasıl İnansam şarkısıyla aldı
 • 2020 Mayıs ayında Eğitim Bilimleri Okulları En İyi Kadın Sanatçı Ödülünü Kazandı
 • 2019 Best Of City Awards'da Yılın En Sevilen Şarkısı Ödülü söz ve bestesi Aydilge'ye ait olan Hayat Şaşırtır'ın oldu.
 • 2019 Yılın En İyi Slow Şarkısı, Dijital Dünyanın Enleri Ödül töreninde, halk oylamasıyla '' Aydilge & Halil Sezai: Aşk Yüzünden'' oldu
 • 2016- 2017 yılında Kiralık Aşk dizisi için yaptığı jenerik parçasıyla tam 20 kez ''Yılın En İyi Dizi Müziği'' ödülünü aldı ve bir rekor kırdı.
 • 2015 Yılında Aşka Gel Parçasıyla Evos Angels Yılın En İyi Şarkısı ödülünü aldı.
 • 2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Medya Ödülleri oyalamasında Yılın En Beğenilen Rock Sanatçısı seçildi.
 • 2013'te Sorma cover'ına bir ödül de Ege Üniversitesi'nden geldi ve Aydilge En İyi Cover ödülünü Boğaziçi Üniversitesi'nden sonra bir kez daha almış oldu.
 • 2012'de, Amerikan müzik sitesi makeastar.com'un düzenlediği yarışmada Geri Dönmem parçası ile birinci olan Aydilge, bu başarısı nedeniyle, İngiliz Amaze dergisine de kapak konusu oldu. Derginin 17. ve 18. sayfalarında da yarışma ve Aydilge ile ilgili Amaze editörlerinin yazdığı bir makale bulunuyor. Internetten de takip edilebilen dergiye http://issuu.com/5ways/docs/amazemagazine adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Aydilge, 2012 Nisan ayında Ege Üniversitesi'nden Takıntı parçası ile "Yılın En Çok İstek Alan Parçası" ödülünü aldı. Mayıs ayında ise Radyo Boğaziçi'nden Yılın En İyi Cover'ı (Sorma parçası) ödülünü aldı.
 • Aydilge, tüm söz ve besteleri kendisine ait olan ve 2006 Haziran ayında EMI müzik etiketiyle piyasaya sunulan ilk albümü "Küçük Şarkı Evreni" ile, Yüxexes Dergisi tarafından "Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı" seçildi.

ALBÜMLER VE SINGLE'LAR

2022'de söz ve bestesi kendisine ait olan Kendimi Kırdım Ben, Umudum Var ve Sözlerin Bittiği Yer adlı single'larını klipleriyle beraber yayınladı

2021 Haziran ayında söz ve bestesi kendisine ait Bal Gibi adlı single ve klibini çıkardı. 

2021 Şubat Ayında Gripin grubunun solisti Birol Namoğlu ile beraber Parmak İzlerin adlı single'ını ve klibini çıkarttı. Sözleri Aydilge ve Birol Namoğlu'na, bestesi Aydilge'ye ait şarkının düzenlemesi ise Samuray Gökçe imzası taşıyor.

2020 Haziran ayında, Çatı Katı Aşk dizisinin jenerik şarkısı olan söz ve bestesi Aydilge'ye ait Nasıl İnansam adlı single'ını yayınladı.

2020 Mayıs ayında, Avrupa Müzik Eiketiyle Evden Canlı Canlı Vol. 2 akustik albümünü yayınladı.

2019 Kasım ayında TRT1'deki Benim Adım Melek dizisi için yaptığı söz ve bestesi kendisine ait olan Yalnızlık Masalı şarkısı yayınlandı.

2019 Ekim ayında Sehabe ile düetleri Bir Ayda Unutursun Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı.

2019 Temmuz Ayında söz ve bestesi kendisine ait Hayat Şaşırtır adlı single'ı Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı. Ardından TV8'de yer alan Doya Doya Moda programının jenerik şarkısı oldu.

2019 Şubat ayında, Halil Sezai ile beraber yaptığı Aşk Yüzünden adlı single'ı Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı.

Nisan 2018'de Aydilge yeni albümü Kendi Yoluma Gidiyorum'u yayınladı. Gece Uyku Tutmazsa, Kendi Yoluma Gidiyorum, Sonsuz Sevgilim, Yeni Başlayanlar için Aşk şarkıları kliplendi.

2017 yazında Aydilge,Yunanlı besteci Christos Dantis ile ortak çalışması olan Yo Yo Yo single'ını çıkardı.

2017 Şubat ayında Evden Canlı Canlı adlı akustik canlı albümünü Dokuz Sekiz etiketiyle yayınladı. Türkiye'de ilk defa canlı ev sound'una imza atan isim oldu.

2016 Ekim ayında Aydilge, söz ve bestesi kendisine ait  Aşk Olmak single'ını çıkardı. Single'ın klibi, Murad Küçük tarafından çekildi.

2015 yılında Kiralık Aşk/Sen misin İlacım, Yangın Var ve Gel Sarıl Bana single ve kliplerini çıkaran Aydilge'nin bu şarkıları pek çok dizide kullanıldı. Söz ve bestelerinin hepsi Aydilge aittir.

2014'de Rating rekoru kıran Kiraz Mevsimi adlı dizinin jenerik şarkısı ''Kiraz Mevsimi''nin slow versiyonunun klibi yayınlandı ve büyük ilgi gördü.

1 Ağustos 2014'de Aydilge yepyeni single'ı AŞKA GEL'i çıkardı. Evos Angels Ödülleri'nde Aşka Gel şarkısı ile Yılın En İyi Şarkısı ödülünü kazandı.

15 Mart 2013'de Aydilge yeni albümü Yalnızlıkla Yaptım'ı yine Dokuzsekiz Müzik etiketiyle piyasaya sundu. Bu albümde yer alan Yine Ben Aşık Oldum, pek çok radyo istasyonunda ve TV'de ilk onda yer alıp zirveyi zorlarken, sanatçının hemen ardından yayınlanan Aşk Paylaşılmaz adlı parçası ise Powertürk FM'de bir numaraya yükselip zirveye yerleşti.

Aydilge 2012 Şubat ayında Sezen Aksu'nun kült bestesi Sorma'yı yeniden yorumlayarak DSM etiketiyle single olarak yayınladı. Sorma, iki kez üst üste yılın en iyi cover'ı seçildi.

Sanatçı 2012 yazı için Kaçsam Ege'ye adlı single ve klibi piyasaya sundu.

Aydilge'nin bir diğer single'ı Akıllı Bir Deli, DSM etiketiyle Eylül 2011'de piyasaya sürüldü.

Aydilge'nin üçüncü albümü Kilit, 2011 Şubat ayında DSM etiketiyle raflarda yerini aldı.

Aydilge, 13 Temmuz 2010'da, yepyeni single’ı ve klibiyle takıntılı aşıklara seslendi. Takıntı, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Aydilge, ikinci albümü Sobe'yi Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle 27 Kasım 2009'da yayınladı.

Aydilge’nin Küçük Şarkı Evreni’nde yer alan “Çal” adlı parçası, Petrol Records tarafından hazırlanan ve farklı sentezleri bir arada toplayan The Greatest Songs Ever: Turkey adlı compilation cd’de yer aldı. Albüm Hollanda, Danimarka, Arabistan, Hirvatistan, Litvanya, Isveç, Isviçre, Güney Afrika, Hong Kong, Italya, Portekiz, Ispanya, Yeni Zelanda, Türkiye, Hindistan, Slovenya, Avusturya, Rusya, Sirbistan, Yunanistan, Ingiltere, Japonya, Almanya, Avusturalya ve Fransa’nın da yer aldigi 25 ayrı ülkede yayınlandı.

Aydilge'nin ilk albümü 2006 yılında EMI müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Roll ve Milliyet Sanat Dergisi, Küçük Şarkı Evrenini 2006'nın en iyi albümleri arasında gösterdi.

ÇEVRE VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Aydilge, Serebral Palsili Çocuklar Derneği SERÇEV'in düzenlediği 17. SERÇEV Çocuk ve Gençlik Balosu'nda sahne aldı. Sanatçı, engelli çocukların moral ve motivasyonunu artırmanın yanı sıra, derneğin bilinirliği ve hizmetlerinin kamuoyuna aktarılmasına da katkı sağladı.

2 Mayıs 2019 tarihindeki konserlerden görüntüler linkte mevcuttur.

https://www.youtube.com/watch?v=XnRvHMRVzK8

https://www.medyaege.com.tr/aydilge-engelli-cocuklar-icin-soyledi-111071h.htm

Otizm farkındalık ayı kapsamında 11 Nisan 2015 Cumartesi günü Kadıköy'de otizmli çocuklar için bir konser verdi. Detaylara bu linkten ulaşılabilir.

https://www.gazetekadikoy.com.tr/gundem/otizm-iin-farkindalik-srs

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'de Aydilge, sanatçı arkadaşlarıyla beraber Down sendromlu çocukları Tebessüm Cafe'de ziyaret ederek, onlara moral ve destek verdi. Detaylara bu linkten ulaşılabilir.

https://tesislerimiz.uskudar.bel.tr/tr/main/news/uskudar-belediyesi-3-aralik-dunya-engelliler-/26

Dünyanın Kalbi Durmasın: Çevre ve doğaya duyarlı bir sanatçı olan Aydilge, 2008 yılında Greenpeace ile yaptığı proje ile dikkat çekti. Greenpeace müziğin en etkin araçlardan biri olduğunu düşünerek Aydilge’yle beraber bir single projesine imza attı. Aydilge’nin Dünyanın Kalbi Durmasın isimli parçasına ortak bir klip çekildi. Yurt dışındaki uluslararası Greenpeace genel merkezlerinden onay alan şarkının klibi için, bir çok stok görüntü ve arşiv ilk kez Türkiye'ye geldi. Aydilge aynı zamanda Yeşilay, Tema vakfı gibi pek çok sivil toplum örgütüyle de beraber aktiviteler düzenlemekte ve sosyal sorumluluk projelerini titizlikte inceleyerek katkı sağlamaktadır.

Yeşilay ile Aydilge'nin bağımlılıklara karşı düzenlediği Eskişehir konseri ile ilgili bilgilere buradan ulaşılabilir:

https://www.yesilay.org.tr/tr/haberler/aydilge-yesilay-icin-soyledi-bagimliliklara-karsi-mucadele-mesaji-verdi

Aydilge 'nin pandemi döneminde sağlık çalışanları için Yeşilay ile beraber yaptığı Yalnız Değilsin projesine buradan ulaşılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=hpeP09GvbzE